Największy Kosz Świata w Polsce

  • Wiklina Leszno
    Wiklina Leszno
  • Wiklina Leszno
    Wiklina Leszno

W sobotę 26 sierpnia w miejscu „starego” kosza stanęła nowa metalowa konstrukcja, aby w poniedziałek o godz.12.00 można było oficjalnie rozpocząć budowę „nowego” kosza. W dniu 28 sierpnia 2006 roku nowotomyscy plecionkarze wraz z kolegami z innych regionów Polski, przystąpili do bicia rekordu Guinnesa.

Do prac, zgodnie przystąpiła wielopokoleniowa, blisko 50 osobowa grupa plecionkarzy. Nad całym przedsięwzięciem, czuwał projektant kosza Pan Jędrzej Stępak, a prace plecionkarzy koordynował Andrzej Pawlak wice prezes Stowarzyszenia Wikliniarzy i Plecionkarzy Polskich. W ciągu trzech dni na Pl. Niepodleglości wyrósł „nowy” gigant.

 

Rekordzista jest większy od swego poprzednika o około 20%, ma 19,80m długości; 9,53m szerokości i 8,98m wysokości. do jego budowy zużyto ok. 12 ton wikliny i 11 ton metalowych prętów. 

W piątek rano kosz został „ zapakowany „ w olbrzymią folię z herbem Nowego Tomyśla, i w ten sposób przygotowany do oficjalnego odsłonięcia. Uroczystość odbyła się w piątek o godz. 17.00, a ceremonii dokonał burmistrz Henryk Helwing. W uroczystości udział wzięli włodarze miasta i gminy Nowy Tomyśl , zaproszeni goście, oraz liczna grupa mieszkańców miasta i okolic.

 

„Nowy” kosz został wymierzony przez geodetów ,spisano stosowny protokół i pozostaje tylko czekać na wpisanie nowotomyskiego „giganta” do „ Księgi Rekordów Guinnessa”.